Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Kırık kanatla da uçuyor

Dün FANATİK’te yayımlanan istatistikler Fenerbahçe’nin 90 yıllık geçmişinde en çok korkması gereken deplasmanın İzmit deplasmanı olduğunu ortaya koyuyordu.

Artık Kocaeli’nin havasından suyundan mı yoksa futbol tanrısının bir cilvesi mi dersiniz bilmiyorum. Ama rakamların ortaya koyduğu bu. İzmit deplasmanları Ali Sami Yen’den de, İnönü’den de daha korkulu oluyor Fenerbahçe için. Ancak dünkü maçı izlemek için uzaydan birisini getirip sorsak ve hangi takım deplasmanda oynuyor desek alacağımız yanıt hiç kuşku yok Kocaelispor olurdu.

Kocaeli maç boyunca ceza sahası çizgisi üzerinde altı adamla kapandı, Dobrowski’nin sürükleyeceği kontrataklarla gol bulmayı umut etti, sol kanattan getireceği hızlı akınlara bel bağladı. Ancak Güvenç Kurtar Nuri’nin, Mustafa Doğan karşısında bu kadar etkisiz kalacağını hesaplamamış olmalıydı. Uche ve Högh ikilisinin arasında görev yapan Murat Yakın’ın da gününde olması Kocaeli’nin bu hesabını bozdu ve oyunun hakimiyetinin Fenerbahçe’nin eline geçmesine yol açtı.

Ancak Fenerbahçe oyun genelinde topa daha çok hakim olmasına rağmen kapalı Kocaeli defansının kilidini açacak bir oyun geliştiremedi. Kalabalık defansın arasında Baliç de Moldovan da kayboldular. İkinci yarı Kocaeli defansının dikkatinin dağıldığı bir anda Baliç’in mükemmel pasıyla ceza alanı içine dalan Moshoeu, Kocaeli kilidini açan adam oldu. Ondan sonrası artık Fenerbahçe için kolaydı. Baliç’in ceza alanı içindeki akıllı hareketleriyle attığı mükemmel golle de maç iyice koptu. Fenerbahçe en korkulu deplasmanından artık üç gol ve üç puanla dönebilirdi.

Dünkü oyunun gelişimi içinde Fenerbahçe’nin gol bulma ümidi büyük ölçüde duran toplara bağlı gibi görünüyordu. Nitekim ilk yarının sonunda Baliç’in soldan attığı kornerde top doğrudan kaleye giderken direkle karşılaştı. Bu pozisyon gol olsaydı sanıyorum uzun yıllar Mikro Mustafa’nın kornerlerden attığı gollerin dillere destan olması gibi konuşulurdu.

Fenerbahçe’nin bu tür defanslara karşı kanat ataklarını daha çok kullanması gerek. Bunun için de sağ kanada da Dimas gibi bir oyuncu alınmalı. Aksi takdirde Fenerbahçe sahalarda kanadı kırık kuşlar gibi çırpınıp duracak ve sıkıntı çekecek. Bir de tabii orta sahaya Oğuz gibi bir oyun kurucu gerek.