Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Koşmadan kazandılar

Fenerbahçe dün, bir kez daha kazanmasını bildi. Maçın 45 dakikalık bölümünde oynanan oyuna bakılınca, “Bu karşılaşma sabaha kadar oynansa, beraberlikten başka bir sonuç çıkmaz” diye düşünüyorduk.

Ancak maçın ikinci yarısının 50 ve 53’üncü dakikalarında Fenerbahçeli oyuncuların tedbir alınması zor bireysel yetenekleri, oynanan futbolun önüne geçti ve Sarı-Lacivertliler iki güzel gol atarak maçı aslında orada bitirdi. Ondan sonra seyrettiğimiz, gardı düşmüş İstanbulspor ve daha rahat boş alan bulan Fenerbahçe forvetleri arasında geçen bir mücadeleydi.

Maçın başında sahadaki dizilişe bakınca, bu maçın da Fenerbahçe açısından pek kolay geçmeyeceğini düşündüm. Ağır havada orta sahanın bütün yükü yine Aurelio’nun omuzlarındaydı; Fenerbahçe savunmasından çıkan her top İstanbulspor defansına çarpıp Fenerbahçe sahasına geri dönüyordu. Bütün bu yarı boyunca Fenerbahçe’nin kalabalık savunma arasında pas yapamaması, oyunun hep şişirme toplarla oynanmasına yol açtı. Ancak ikinci yarıda erken gelen gollerden sonra oyun disiplinden kopan İstanbulspor, Fenerbahçe’nin oynamasına izin verdi.

Hep söylüyorum, yine söylemeliyim…Fenerbahçe’nin bu oyun düzeni, hiç bir maçı baskılı oynamamasına yol açacak. Ligin ilerleyen haftalarında direnci artacak takımlara karşı bu tür bir oyunun oynanması, ciddi puan kayıplarına yol açacaktır. Daum’un bunu görmesi gerekiyor.
Fenerbahçe’nin hiç koşmayan üç oyuncuyu kadrosuna alarak sahaya çıkması, geri kalan 8 oyuncuya da yazık ediyor. Oysa Fenerbahçe, kadrosunun zenginliğiyle bütün maçları baskılı oynayabilir ve çok rahat bir şampiyonluk elde edebilir. İstanbulspor geçen sezonki görüntüsünde değil. Eğer geçen yılki İstanbulspor sahada olsaydı, maçın sonucu çok daha farklı olurdu.