Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Kulağı tersten göstermek

Fanatik’te iki gündür üst üste yayımlanan bir haber bana soldaki kulağını, sağ elini kafasının arkasından dolaştırarak gösteren adamı hatırlattı. Fatih Terim’in “Ajax modeli alt yapı” projesinden söz ettiğimi hemen anlamış olmalısınız.

Haberlere göre Galatasaray, Gana’dan getirttiği gençleri alt yapısında eğitecek, daha sonra bunları Türk vatandaşı yaparak oynatacakmış. Bundan Türk Milli Takımı da yararlı çıkacakmış. Daha önce Milli olmadıkları için Türk Milli Takımı’nda da oynayabileceklermiş. Çift katlı ekmek kadayıfı anlayacağınız… Nasreddin Hoca’nın dikenlere takılacak koyunlardan elde edeceği yünleri pazarlayıp zengin olma rüyasının modern çağ versiyonu!

Belki biliyorsunuz ama şu anda Almanya’da “federe” durumda olup eyaletlerin amatör liglerinde ve üçüncü liglerinde oynayan binin üzerinde Türk futbol takımı var. Kaba bir hesapla takımlarda yaklaşık 20 bin Türk futbolcu oynuyor. Bu takımların kendi altı yapılarında da yine kaba bir tahminle yaklaşık 35 bin oyuncu var. Ayrıca Alman birinci ve ikinci liglerinde oynayan takımların alt yapılarında ve genç takımlarında sayıları yüzlerle ifade edilen Türk oyuncu var. Üstelik bunlar sadece Almanya’dakiler. Fransa’da, Hollanda’da, Belçika’da, İngiltere’de yaşayan binlerce Türk’ün çocuklarını hesaba katmıyorum bile…

Hepsi küçük yaştan itibaren dünyada yeri olan bir ekolün elinden doğru dürüst bir futbol temel eğitimi alıyorlar. Topa vurmayı, koşmayı, disiplini, takım oyununun ne demek olduğunu öğreniyorlar. Hepsi de Türk… Bizim dilimizi konuşuyorlar, evlerinde bizim yemeklerimizi yiyorlar, bizimle aynı şeylere duygulanıp, aynı şeylere üzülüyorlar…

Şimdi söyleyin bakalım, “Ajax modeli” kurmak için Ganalara, Kamerunlara gitmeye gerek var mı? Dili dilimize benzemez, huyu huyumuza benzemez garibanları toplamanın bir mantığı var mı? Hollanda’nın toplam nüfusu 14 milyon. İstanbul’un biraz kabası yani… Doğum oranı son derece düşük. Bu nüfusun içinde futbolcu olmak isteyen gençlerin sayısının azlığı Ajax’ı eski sömürgelerine gitmek zorunda bırakıyor. Buna bizim ihtiyacımız yok. Türk Futbol’unun geleceği Almanya’nın, Fransa’nın, Belçika’nın çimlerinde heba olup gidiyor.