Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Okocha'nın işi zor

Fenerbahçe sezonun ilk ciddi maçında bir zamanların ünlü Eintracht’ı karşısındaydı. Maça hızlı başlayan Sarı – Lacivertli takım, ilk yarıda hiç ummadığı bir sonuçla karşılaştı. Aslında ilk yarının hakimi Fenerbahçe’ydi.

Sezonun henüz başında olmasına rağmen istekliydiler. Bariç’in, “Takım için oynayanı oynatırım, kendisi için oynayana acımam” prensibi etkisini göstermiş görünüyordu. Boliç bile maçın ilk yarısında kendisinden hiç beklenmeyecek kadar koştu, rakip kovaladı, topa atak yaptı.

İlk yarıdaki kötü sonucun mimarı ise, “Yaptıkları yapacaklarının teminatı” olan Fevzi’ydi. Fevzi’nin Fenerbahçe gibi takımın üçüncü kaleci ünvanını taşımaya yetmeyen garip hareketleri, takımın durduk yere gol yemesine yol açtı.

Geçen sezon ayağına kadar gelen fırsatı cömertçe harcayan Fevzi’nin yerine hiç olmazsa bu hazırlık maçlarında Murat’ın denenmesi daha uygun olurdu. Nitekim yenilen ikinci golün ardından ısınmaya başlayan Murat, ikinci yarıda kaleyi devraldı ve bir de penaltı kurtardı.

Mehmet Ali Yılmaz’ın, kazandığı Genel Kurul’u kendi elleriyle götürüp teslim etmesiyle dört yabancı konusunda ciddi bir problem yaşanacak. Uche, Högh, İlie ve Okocha’dan birisi geçen sezonki Kostadinov’un kaderini yaşayacak. Genel kanı Högh’ün yedek kulübesine geçeceği. Ben bu görüşe katılmıyorum. Bariç’in, “Takım için oynayana forma” ilkesi dış etkilere maruz kalmazsa, yedek sırasını ısıtacak isim Okocha olacak. Fenerbahçe orta sahasına genç oyuncularından birini monte etmeyi başarırsa, Okocha sadece Avrupa’yı görecek.

Elbette daha hazırlık süresinin çok başındayız. Takım İstanbul’a döndükten sonra çok sular akacak. Pazar gecesi oynanacak Bayern Münih maçının ardından daha somut şeyler söylememiz mümkün olabilir. Ama yine de söylemeden geçemeyeceğim ki, dünkü genel görüntü Fenerbahçe için umut verici değildi.

Eintracht’ın üçüncü golünü atan Hakan Cengiz, geçen sezon Almanya Üçüncü Ligi’nin en çok gol atan oyuncularından biriydi. Dünyanın heryerinde futbolcu avına çıkan Türk yöneticilerinin Hakan’ı farkedememiş olmalarının nedeni nedir?