Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Penaltı yasağı mı kondu?

Fenerbahçe dün Yozgat’ta Lorant ile çıktığı üçüncü deplasman maçında ilk galibiyeti ile tanışırken ortaya hiç de iyi bir oyun koyamadı. Sahanın sert ve engebeli zemininin top kontrolünü zorlaştırması ve Fenerbahçe’yi havadan oynamak zorunda bırakması da bunda önemli ölçüde rol oynadı.

Ancak Fenerbahçeli oyuncuların geçen haftaki hırslarının bu hafta sahaya yansımaması çok rahatlıkla farklı kazanılabilecek bir maçı zora soktu.

Fenerbahçe’nin geriden topu şişirerek oynamakta ısrar ettiği ilk yarıda neredeyse hiç gol pozisyonu yoktu. Öyle ki Fenerbahçe bu yarı boyunca kaleye sadece üç şut çekebildi ki, bunlardan ikisi de aslında aynı pozisyondaydı ve sonunda gol de bu pozisyondan geldi.

Yozgatspor’un bugün ligde bulunduğu yer aslında dünkü oyuna bakılırsa hiç de sürpriz değil. Küme düşmeme mücadelesi veren bir ekibin kendi sahasında böyle savruk ve mahkum oynaması, ileride işlerini daha da güçleştirecek bir faktör.

1 – 0 önde bitirilen ilk yarının ardından ikinci yarının hemen başlarında Serhat’ın yerini Johnson’a bırakması da Fenerbahçe açısından bir başka ilginç not. Hücum futbolunu çok sevdiği ileri sürülen bir teknik direktörün bu değişikliğini sadece 1 – 0 ‘lık sonucu koruma endişesi olarak değerlendiriyorum.

Dün Fenerbahçe’nin farkı daha çok açmaması bir ölçüde de özellikle Andersson’un son vuruşlardaki beceriksizliğinden kaynaklandı. Ancak yine de esas sorun üstüste üç pasın ileriye doğru düzgün yapılamaması ve sürekli yüksek şişirilmiş toplarla pozisyon arama çabasıydı ki, Yozgat defansının, bu kadar basit bir oyunun tuzağına düşmesi de zaten beklenemezdi.

Metin Tokat ilk yarıda Preko’nun topu eliyle önüne indirmesini görmezden geldi. Oysa bu pozisyonda Preko kart da görmeliydi. Bir de Fenerbahçe’nin verilmeyen penaltısı var… Yozgatlı oyuncunun ceza sahası içinde topa bir voleybolcu gibi müdahalesine penaltı verilmemesi ise bu konuda federasyon tarafından konulmuş bir yasağın varlığını düşündürüyor bana. Sürhat Müniroğlu’nun gole dönüşebilecek pozisyonlarda kaldırdığı bayraklara ne demeli bilmiyorum.