Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Gazetelerde Fenerbahçe’nin ilk yarı performansıyla ilgili olarak yapılan yorumları okudukça, acaba ben farklı bir Fenerbahçe mi seyrettim diye düşünmeden edemedim.

Eleştirilerin ortak hedefi Lazaroni. Brezilya’da şampiyonluklar kazanmış, Brezilya Milli Takımı’nı yönetmiş Lazaroni’nin “Futbol bilmiyor, oyunu okuyamıyor” diye eleştirilmesine çok şaşırdım.

Fenerbahçe bu yıl Beşiktaş ve Galatasaray’a karşı maç kaybetti. Her iki maçı da rahatlıkla kazanabilirdi, olmadı şansı elvermedi. Özellikle Beşiktaş maçında Boliç’e yapılan açık penaltının verilmemesi oyunun kaderini etkiledi. Beşiktaş bu sezon hiçbir maçında Fenerbahçe ile oynadığı maçtaki kadar pasif ve korkak değildi. Penaltının verilmemesi ve son dakikada yaratılan bir frikiğin rüzgarın azizliğiyle kaleye yönelmesi Fenerbahçe’nin maçı kaybetmesine yol açtı.

Beraberlikle puan kaybedilen diğer maçlara göz attığımızda da karşımıza hep aynı şey çıkıyor: Hakem hatası!

Bu sezon hakemlerin Fenerbahçe aleyhine istikrarlı bir biçimde düdük çalmaları ve bayrak kaldırmaları dikkat çekici ve bunun tek merkezden yönetildiği düşüncesini insanda uyandırıyor. Bir hafta önce Galatasaray’ın maçında her harekete penaltı çalan bir hakemin, ertesi hafta Fenerbahçe için çok daha açık pozisyonları es geçtiği unutulmamalı.

Bu sezon Ali Şen’in hırçınlığından kaynaklanan bir karşı tepki Fenerbahçe’yi şampiyonluktan edecek gibi görünüyor. İlk bakışta Ali Şen rakiplerini mat etmiş ve istediğini yaptırmış gibi görünüyor, ama kazın ayağı hiç de öyle değil.

Günümüzden 2 bin 300 yıl önce hüküm süren Pirus isimli bir Epir kralı vardı. Roma İmparatorluğu ile bitmek bilmeyen savaşlara girişmekten çekinmemişti. Sonunda Milattan Önce 300 yılında Pirus Roma ordularını mağlup etmeyi başardı. Ama bu arada kendi ordusu da neredeyse son neferine kadar tükenmiş, bitmişti. O günden beri böylesine pahalıya elde edilen ve kazanana hiçbir fayda sağlamayan zaferlere Pirus Zaferi adı veriliyor. Ali Şen’in “Zafer”leri de bunlara iyi bir örnek.

İkinci yarıda Fenerbahçe’nin oyun olarak çok daha yüksek bir performansa ulaşacağını ümit ediyorum. Ancak hakem hataları ve bizzat kulübün yöneticilerinin ortamı gerginleştirmesinden kaynaklanan moral bozuklukları bu ümidimi boşa çıkarabilir: Fenerbahçe yöneticileri yaptıkları her hareketin takımın oyununu etkilediğini hiç unutmamalıdırlar.