Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Sistem değişmeli

Fenerbahçe maçı kazandı. Ama aslına bakarsanız maçın normal sonucu 0-0 beraberlik olmalıydı. Karşılaşmanın Kadıköy’de oynanıyor olmasının elbette bu sonuçta rolü var ama Samsunsporlu oyuncuların kendilerine güvenlerinin azlığı, maçı kaybetmelerinin asıl nedeni oldu. Maçın büyük bölümünde kendi sahasında oynayan takımın Samsunspor olduğunu düşünebilirdik…

Ancak Fenerbahçe’nin dört savunma oyuncusu, bir tane Samsunlu forveti beklerken, Karadeniz ekibi özellikle ilk devrede Fenerbahçe’nin dört hücum oyuncusunu iki stoperiyle bekledi. Fenerbahçe’nin orta sahasında Daum’un tercihlerinden kaynaklanan sorun devam ediyor. Orta sahanın tek mücadele eden adamının Aurelio olması, Serhat ve Tuncay’ın savunmadaki yetersizlikleri aynen devam ediyor. Fenerbahçe bu oyunuyla Türkiye Ligi’nde iyi sonuçlar alabilir, ancak Şampiyonlar Ligi’nde sonuçların böyle olamayacağını düşünüyorum. Fenerbahçe geri dörtlüsünden ileriye şişirilen toplar, genellikle rakip defansın duvarına çarpıp geri dönüyor. Baskılı oynayabilecek takımlara karşı bu ciddi bir tehlike.

Daum’un eldeki mevcut kadro yapısıyla klasik 4-4-2’den vazgeçmesi gerekiyor. Kaldı ki, Fenerbahçe, maçın önemli bölümünü 4-2-4 oynuyor. Eskinin pres yapılmayan ağır futbolunda bu sistem hücum eden takımlar için doğru olabilirdi, fakat günümüzün, orta sahada önemli fizik gücüne ihtiyaç duyulan futbolunda bu sistem her zaman sorun yaratıyor. Bunu da unutmamak gerekiyor.

Bir de şunu söylemek gerek: Türkiye Ligi’nde sahaya çıkan yardımcı hakemlerin, başta ofsayt olmak üzere, futbol kurallarını öğrenmeleri de şart.