Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Sonun başlangıcı

10 Haziran günü Brezilya ile İskoçya maçı ile başlayan 20. Yüzyıl’ın son büyük spor organizasyonu Fransa 98’in artık sonuna geldik.

Bu gece ve yarın gece oynanacak yarı final maçlarının ardından cumartesi günü üçüncülük, Pazar günü ise final maçını izleyerek kendi lig heyecanımıza geri döneceğiz. Bu Dünya Kupası’nın uzun yıllar akıllarda kalacak sürprizi Hırvatistan’ın Almanya’yı üstelik de 3 gol atarak elemesiydi. Yarı finale çıkmasına kimsenin ihtimal vermediği Hırvatistan şimdi bir sürpriz daha yaparak adını finale yazdırmak istiyor.

Aslında Hırvatistan’ın bu sonucu alması pek yadırganmamalı. Kadrosundaki futbolcuların toplam değeri birkaç yüz milyon doları rahat geçen Hırvatistan, Fransa’yı da eleyebilecek güçte. Fransa turnuvanın başından beri gol sıkıntısı çekiyor. Buna karşılık Hırvatlar yakaladıkları pozisyonları affetmiyorlar. Bir Dünya Kupası karşılaşmasında insanın önüne zaten kaç tane gol şansı geliyor ki? Bu yüzden Hırvatistan’ın finale çıkması ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum.

Hırvatistan’ı daha önceki turnuvalara katılan eski Yugoslavya takımlarından ayıran en büyük özellik oyuncuların kendileri için değil, takımları için oynuyor olmaları. Hepsi kişisel başarıya ve paraya doymuş. Avrupa’nın büyük kulüplerinde oynayan oyuncular. Şimdi tek bir amaçları var; yeni kurulan devletlerinin bayrağını göndere dikmek.

Fransa ise seyirci avantajını kullanmak istiyor. Mükemmel bir kadroları olduğuna inanan Fransızlar kendi evlerinde de Dünya Kupası kazanamazlarsa umutlarının gelecek yıllarda çok daha azalacağının farkındalar. Ama gol atmayı bilmedikleri de bir gerçek. Bakalım Paraguay ve İtalya maçlarında son anda gülen talihleri bu kez de yanlarında olacak mı?

Sonucu tahmin etmenin çok güç olduğu Brezilya – Hollanda maçı ise bence turnuvanın gerçek finali. Bu maçı kazanıp finale çıkacak olan takımın – hangisi olursa olsun, öbür gruptan finale çıkacak takımı geçmekte zorlanmayacağını düşünüyorum.

Bu gece oynanacak Hollanda – Brezilya maçı sanıyorum uzun yıllar akıllarda kalacak bir futbol gösterisi olacak.