Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Masanın misafiri

CIA Başkanı Deutsch ile Başbakan Tansu Çiller’in kapalı kapılar ardındaki konuşmalarını Posta geçtiğimiz hafta açıkladı.

CIA Başkanı, Çiller’e ilk genel seçimde tek başına iktidar olması için Amerika’nın her türlü desteği vereceğini söyledi.

Posta’nın haberinin mürekkebi kurumadan İrlanda’daki Kuzey Irak toplantısına, Türkiye’nin de gözlemci sıfatıyla katılacağı açıklandı.

Bugüne kadar Kuzey Irak’ta, Irak’ın toprak bütünlüğünü bozacak girişimlerden kaçınılmasında ısrarlı olan Türkiye için, bu, ciddi bir tavır değişikliğinin göstergesiydi.

Türkiye, belli ki Amerika’nın tezine yaklaşıyordu. Kuzey Irak’taki kürt gurupların, Irak’ın toprak bütünlüğünü temelinden bozacak ve sonunda Kuzey Irak’ta bağımsız bir kürt cumhuriyetinin kurulmasıyla sonuçlanacak bu gelişmenin tam içinde Türkiye’nin de yer alması gerçekten çok ilginç oldu.

Türkiye’nin gözlemci sıfatıyla bugün oturduğu masaya yakın bir gelecekte “Türkiye kürtlerinin temsilcileri”nin de oturmayacağının da hiçbir garantisi yok.

Belli ki, Ankara’daki siyaset ve iktidar hesaplarının bağlandığı Amerika’nın sınırsız destek vaatleri, politikacılarımızın ve dışişlerimizin gözünü kamaştırmış.

Tarihin çöplüğü, Amerika’nın kullanıp bir kenara fırlattığı geri kalmış ülke siyasetçisi ile dolu.

Anamızın, bacımızın bu durumlara düşmesini doğrusu mu hiç ama hiç istemeyiz.

Promosyon meselesi

Posta, bu haftaya yepyeni bir rekorla giriyor. Bugünden itibaren Türkiye’de promosyon yapmayan tek ulusal gazete olarak Posta kalıyor.

Posta, promosyonda şişirilen gazete maliyetlerinin okuyucunun sırtına yıkılmasına karşı çıkan yayın politikasını bundan böyle de sürdürmeye kararlı.

Posta’nın okuyucuları, yalnızca aldıkları gazete için para ödeyecekler, Posta okuyarak kazandıkları ayda ortalama 600 bin lirayı da canları hangi malı isterse onu satın alarak harcayacaklar.

Posta ise sadece ama sadece gazetecilik yapmaya devam edecek. Türkiye’nin kaderini belirleyen, dünyanın nabzını elinde tutan haberleriyle Posta, her zaman Türk okuyucusunun yanında olacak.