Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Yüksek tiraj, seçkin okur

Doğan Medya Center’da çalışan gazetecilerin kendileri için çıkardıkları bir aylık gazete var. Bir aile gazetesi olarak tanımlanabilecek “Biz”in son sayısında gazeteniz Posta’dan övgü ile söz ediliyor.

23 gün gibi çok kısa bir sürede tüm hazırlıkları bitirilip yayın hayatına atılan Posta’nın, kısa süre için satış rekorlarını da altüst etmesi, biraz şakayla karışık “Posta, Guinnes Rekorlar Kitabı’nda” diye yorumlanıyor.

Gerçekten de Posta’yı hazırlayan ekip olarak övünç içindeyiz. Basındaki irili-ufaklı istisnasız tüm gazeteler büyük bir promosyon yarışı içindeyken ve buna rağmen tiraj kaybederlerken, Posta, yalnızca habercilik yaparak tirajını arttırmayı başardı.

Posta, bugün ilk yayınlandığı günden yüzde 25 daha fazla satıyor.

Dört büyüklerden biri

Posta’nın bu büyük başarısı son beş yıldır yayın hayatına atılan gazetecilerin hiçbirinin gösteremediği bir başarı. İlk günden itibaren hiç düşmeyen hep yükselen satış grafiği, Posta’yı Türkiye’nin dört büyük gazetesi arasına sokmaya yetti.

Posta, yüksek tirajı ile dört büyük gazeteden (Hürriyet, Milliyet ve Sabah’tan sonra) biri olurken, seçkin okur bileşimi ile de reklamcıların gözdesi oldu.

Posta’nın son derece kaliteli bir okur profiline sahip olduğunu farkeden önemli reklam şirketleri ilanlarını artık Posta aracılığıyla da tüketiciye ulaştırıyorlar. Bu ekonomik olarak daha da güçlenmemiz ve sizlere daha kaliteli bir gazete sunabilmemiz için çok önemli bir husus.

Fiyatımız artacak mı?

Bir çok okuyucumuz ısrarla, böylesine kaliteli bir gazeteyi nasıl olup da 2500 liraya satabildiğimizi soruyorlar.

Geçen haftaki yazımda belirtmiştim, bu hafta da tekrar edeyim. Posta’yı yayımlayan AD Yayıncılık’ın amacı Türkiye’de genel olarak gazete okuyucu sayısının artması. Bunun için bir çok fedakarlığa katlanıyoruz.

Posta’nın 2500 liraya satılmasındaki hedefimiz daha geniş kitlelerin daha yakından tanıyabilmelerini sağlamak. Gerçek fiyatının yarısına satılmasının sebebi bu.

Biz bu fedakarlığa katlanarak bir yandan gazetemizi daha geniş kitlelere tanıtma fırsatını yakalıyoruz, diğer yandan da okuyacak gazete bulamamaktan şikayet eden Türk okuyucusuna kaliteli bir ürün sunuyoruz.

Bu fedakarlığı ne kadar sürdürebileceğimizi şimdiden kestirmek zor. Ancak ne olursa olsun, gazetemizin fiyatı, öğrencilerin, emeklilerin, işçilerin, memurların her zaman rahatlıkla ulaşabileceği düzeyde olacak.

Her sayfası dolu

Posta’yı diğer gazetelerden ayıran en önemli unsurlarından bir tanesi de her sayfasının dolu dolu olması. Bir gün boş vaktinizde oturur sayarsanız, Posta’nın Türkiye’de yayımlanan gazetelerin tümünden daha fazla haberi verebildiğini siz de görürsünüz. Bunu titiz bir yazıişleri çalışmasına borçluyuz.

Paranız para kazansın

Posta’nın diğer gazetelerin ekonomi sayfalarında bulamayacağınız çok önemli bir başka özelliğine de değinmek istiyorum.

Posta’nın ekonomi sayfasında yer alan “Sinyal” köşesi, küçük tasarrufçunun da piyasalarda parayla para kazanmasını hedefliyor. Bunun için de her gün piyasaların önde gelen uzmanlarıyla konuşuluyor. Onların öngörüleri, kısa ve uzun dönemli projeksiyonlara yansıtılıyor. Sonunda da ortaya herkesin kesesini ilgilendiren tavsiyeler çıkıyor.

Nitekim, dünkü Posta’da da açıklandığı gibi bu köşeyi okuyarak yatırımlarına yön verenler geçen haftanın en karlı yatırımcıları oldular. Sizlere de arkadaşımız Esin Çetinel’in hazırladığı bu ilginç köşeyi okumanızı ve küçük de olsa yatırımlarınızı ondan sonra yönlendirmenizi tavsiye ediyorum.

Yazma cesareti

Geçtiğimiz 15 günkü haber performansı Posta’nın, Türkiye’de olup biten herşeyi öğrenme imkanı olduğunu ortaya koydu. Türkiye sınırları içinde hangi taşın altında ne olduğunu öğrenecek yetenekte bir kadroya ve imkanlara sahibiz.

Ancak, bizi diğerlerinden ayıran en önemli husus bu öğrendiklerimizi yazma cesaretimiz. Bizim kimseyle göbek bağımız yok. Onun için meselelerin üzerine cesaretle gidiyor ve halkın çıkarlarını koruyacak her türlü yayını yapabiliyoruz. Buradaki ödülümüz de başta da belirttiğim gibi hergün artan tirajımız.

Buradan herkese açık açık seslenmek istiyorum. Artık meydan boş değil. Adımlarınızı atarken dikkatli olun. Posta’nın nefesi ensenizde, bunu unutmayın!