Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Korkmayın ısırmaz!

 Son yıllarda hayvan sevgimizde inanılmaz bir gelişme var. Kent yaşamının gelişmesine paralel olarak evlerde beslenen hayvanların sayısındaki artış çıplak gözle bile görülebiliyor.

Kentleşmeyi nasıl kendimize benzetip köy irilerine ‘şehir’ adını veriyorsak, evlerde hayvan beslemeyi de yüzümüze gözümüze bulaştırmış durumdayız. Modern kentlerde hayvan besleme ile ilgili kurallar bizde tamamen kuralsızlığa dönüşmüş durumda. Örneğin köpeğini tasmasını takıp gezdiren insan sayısı parmakla gösterilebilecek kadar az.

Eşim, baldızlarım ve bazı yakın arkadaşlarım köpeklerden ölesiye korkarlar. Bu yüzden onlarla birlikteyken köpek sahipleriyle aramızda sevimsiz diyaloglar geçiyor. Köpeklerini tutmaları gerektiğini söylediğimiz bir çok insandan aynı cevabı alıyoruz: Korkmayın, bir şey yapmaz!

Elbette biz de biliyoruz o küçücük köpeğin, koca bir kadını oturup yemeyeceğini.. Ama gelin de bunu köpekten korkan bir insana anlatmaya çalışın bakalım. Asansörden korkan birisini bu aletlerin güvenilirliği ile ilgili olarak ikna edebilmeniz mümkün mü? Ya da uçaktan korkan birisine “korkma, düşmez” demek problemin çözülmesine yetiyor mu? Bunlar arasında inanın ki hiçbir fark yoktur.

Korku akıl dışı sebeplerle oluştuğunda bir fobiyle karşı karşıyasınız demektir. Ve fobileri olan insanlar arasında ikinci büyük grubu da hayvanlardan korkanlar oluşturur. Hayvan korkusu bazen aslında dokunulması insanda kötü duygular uyandırmayacak hayvanlara yönelir. Ve o insanlar bu hayvanlardan kaynaklanan bir taciz ile karşı karşıya kalırlarsa (köpeklerin oyun oynamak için bir insana doğru koşturması bile bu tür bir taciz sayılır) korku şokuna bile girebilirler.

Ülkemizde hayvan besleyenler için de hayat zorluklarla dolu. Bu yüzden hayvan sahipleri de uyarılar karşısında bir savunma zırhına bürünmeye çalışıyorlar. Söylediğiniz şeyi, sanki kendi kişilikleri için söylemişsiniz, hayvanlarına hakaret etmişsiniz gibi yorumluyorlar.

Sözüm köpek sahiplerine. Lütfen köpeklerden korkan birisiyle karşılaşırsanız ona “Korkmayın ısırmaz” diyeceğinize, hayvanınızın tasmasına sıkı sıkı sarılın. Korku şokuna girecek bir insanın ciddi hayati tehlike ile karşı karşıya kalabileceğini aklınızdan çıkarmayın.