Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Neden alındınız?

Sansürcüleri sevmem. Birisinin çok bilmiş bir edayla ortaya çıkıp bana “Şunları okuyabilirsin. Bunları okumamalısın. Yoksa ahlakın bozulur” demesinden hoşlanmam.

Neyi okuyacağıma, neyi dinleyip, neyi seyredeceğime kendim karar vermek isterim. İnsanların çok büyük çoğunluğu da benim gibi düşünür zaten. Bu yüzden sansür ve sansürcülük aşağılanır, reddedilir.
Son günlerde çok popüler bir şarkı var: ‘Kuşu Kalkmaz’. Sultana söylüyor. ‘Hip hop’ müziğin bence gerçekten çok başarılı bir uygulaması. Nitekim şarkının yer aldığı CD, Türkiye’de kendi alanında rekor bir satışa ulaşmış durumda.
Hip hop, Amerikalı zenciler arasında gelişen ve niteliği itibarıyla protest bir tavır sergileyen bir müzik türü. 15-20 yıl kadar önce bazı Amerikalı zenci DJ’lerin günün moda müziklerinin üzerine şiirsel bir hikaye okuyarak yarattıkları bir tür.
Hip hop’un iki ana akımı var. Birisi Amerika’nın batı sahillerinde gelişmiş ve daha cinsel içerikli, zenci günlük yaşamındaki kadının yeri, çeteler vs. üzerine öyküler anlatıyor. İkincisi ise New York kökenli ve daha protest bir tavrı var. Zencilerin ezilmişliği, kadın-erkek eşitsizliği, Harlem yaşantısı bu akımın ana temaları.
Sultana’nın şarkısı, sözlerinin özelliği itibarıyla New York akımına yakın. Ve şimdi Türkiye’nin sansürcü başı RTÜK bu şarkının klibi nedeniyle televizyonları kapatıyor, klibin yayınlanmasını yasaklıyor.
Gerekçe klasik: Genel ahlak, toplum huzuru ve Türk aile yapısına aykırı olmak. Gençleri zihinsel ve ahlaki açıdan olumsuz yönde etkilemek vs.
Belli ki RTÜK’çüler hip hop denen tarzı hiç duymamış. Bunun toplumsal bir eleştiri olduğundan bile habersiz.
RTÜK’ün Türkçesini yasakladığı şarkının İngilizce benzerleri 15-20 yıldır Türk radyo ve televizyonlarında da yayımlanıyor. Ama belli ki RTÜK İngilizce de bilmiyor. Şarkının sözlerini o da tersinden anladıkları için ‘Kuşu Kalkmaz’ yasaklanıyor ama İngilizce ‘rap’ler serbest!
Danimarka’da ödül kazanan bir televizyon reklamını hatırlıyorum. Yaşlı bir adam ve yaşlı bir kadın torunlarıyla birlikte bir otomobilde yolculuk ediyorlar. O sırada radyoda bir hip hop şarkı çalıyor. Sözleri kolayca tahmin edebileceğiniz gibi seks ve şiddet üzerine. Yaşlı çift İngilizce bilmedikleri için şarkıya olanca sesleriyle avaz avaz eşlik ediyorlar. Arka koltuktaki iki torun da onların bu haline bakıp kıskıs gülüyorlar. Filmin sonunda reklamın İngilizce kurslar veren bir dershane reklamı olduğunu anlıyoruz.
‘Kuşu Kalkmaz’ı yasaklayan RTÜK’çüleri o otomobildeki yaşlı çifte benzettim nedense.