Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Sanal flört, aldatma sayılır mı?

WASHINGTON – Yirmi iki yıllık evliliğinin nasıl olup da bu hale geldiğini bir türlü anlayamayan Greg Young (46) kendini nasıl hissedeceğini bilemiyordu.

Kimse ona ‘aldatılmış koca’ diyemezdi, çünkü karısı Rita’nın (46) yaptığına ‘aldatma’ denemezdi. Öte yandan bu basit bir ‘fantezi’ de değildi, öğrenilince gülünüp geçilebilsin…
Her şey Greg’in internette yaptığı surf sırasında başladı. Yanlışlıkla girdiği ‘SpectorSoft’ isimli sitede gördüğü bir ilanı merakla okudu: “Her şeyi gizlice kaydedin: Çocuklarınız ve işçilerinizin internette yaptıkları her şeyi..”
49 dolar 95 centi kredi kartı ile ödediğinde kendini bir casus gibi hissediyordu.
Bir ay sonra Rita’nın yatıp uyumasını bekledikten sonra sabaha karşı 5 sularında aşağı kattaki çalışma odasına indi. Bilgisayarı açtı ve yeni programı sayesinde kaydettiği dosyaya ulaştı. Karısı internette ‘rita_neb’ adını kullanıyordu. Birkaç dakika sonra Rita’nın bir aydır yaptığı tüm e-posta yazışmaları, tüm ‘chat’ler, girdiği sitelerin adresleri, oralarda ne kadar oyalandığı gibi bilgiler elindeydi.
Gözlerine inanamıyordu. Bu onun Rita’sı mıydı? Nebraska’da bir yerlerde yaşayan bir adamla akla hayale gelmeyecek konuşmalar yapmıştı. 22 yıllık karısının cinsel hayallerinin bu kadar sınırsız olabileceğini bilmiyordu. ‘Chat’ ikilisi bununla da yetinmemiş ve birbirlerine neler yapabileceklerini grafik çizimler haline getirip karşılıklı olarak yollamışlardı. Greg kötü ressamlar tarafından çizilmiş bir porno resimli romana bakıyordu sanki..
Ertesi sabah Rita’nın gözyaşlarıyla desteklenen yakarışlarına aldırmadan soluğu avukatında aldı. Şu anda mahkemenin sonucunu bekliyorlar. İki oğlan babalarıyla birlikte. Rita ise hâlâ ‘yanlış bir şey yapmadığı’nı önüne gelen her gazeteciye anlatıyor.
Bu haberi geçen gün The Washington Post’ta okudum. Haberleşmenin gizliliği ve özel hayatın dokunulmazlığının en temel insan hakları arasında sayıldığı bir ülkede bu basit bir boşanma haberi olmaktan çok daha fazla şey ifade ediyor.
Massachusetts’li insan hakları avukatı Harvey Silvergate “Bunun sıradan bir telle gizlice dinleme olayı olmadığını hissedebiliyoruz. Sorun şu an için telle dinlemeye uygulanan yasal hükümlerin internetteki gizlilik ihlallerini de kapsayacak şekilde ne kadar esnetilebileceği” diyor.
Ancak yasaları esnetmek özellikle bu olayda o kadar da kolay görünmüyor. Bundan beş yıl önce Maryland’da görülen benzeri bir boşanma davasında yargıç bunun klasik bir ‘dinleme’ ihlali olmadığı kanaatinde olduğunu söylemiş.
İnternetle başlayan ‘on line’ ilişkilerin yeni bir şey olmadığını herkes biliyor. Ama giderek büyüyen ve kalabalıklaşan ‘chat odaları’ artık ‘sanal olarak’ aldatıldıklarını düşünen eşlerin sayısının giderek artmasına ve dedektif programlar yazan firmaların cirolarının katlanmasına neden oluyor.
1999 yılında İnternet Araştırmaları Merkezi’nden David Greenfield’in yaptığı bir araştırma internet kullanıcılarının yüzde 13’ünün internette flört ettiklerini ve sanal seks yaptıklarını ortaya koyuyor. İddiaya göre ‘özel chat odalarında’ yaşananlar Kamasutra yazarlarının bile yüzünü kızartabilirmiş.
AIDS sonrası güvenli seks arayışlarının yolunun internette sanal sekse çıkması çok kişiyi rahatsız ediyor. Kim olduğunu bilmediğiniz, yüzünü hiç görmediğiniz insanlarla en mahrem konuları açıkça konuşabilmek, kimilerinin iddiasına göre ciddi bir ruhsal probleme işaret ediyor. Çocukların bu ‘sanal seks’ ortamından nasıl korunabileceği de ayrı bir dert…