Mehmet Yakup Yılmaz Body Wrapper

Selçuk Erdem'den 'unplugged'

Dört yıl önce bugünlerde Radikal’in yayımlanacağını duyuran reklam kampanyasını hazırlamakta olan Serdar Erener bana Selçuk Erdem’in bir karikatürünü getirmişti. Bir dergiden kesilip, fotokopiyle büyütülmüş bir karikatür.

Karikatürü o gün çoğaltıp gazetedeki çeşitli duvarlara astık.
O güne kadar alışılmış olanlardan belirgin biçimde ayrılacak, farklı olacak bir gazete istiyorduk ve bunun için herkesin gttiği yoldan gitmeyecektik. Kendimizi sürü psikolojisine kaptırmayacak, herkesin yaptığını yapmayacaktık.
Bugün geriye doğru baktığımda Radikal’in kendine özgü bir yayın anlayışına sahip olmasında o mükemmel karikatürün de ne kadar çok rolü olduğunu görüyorum.
Yanda gördüğünüz bu karikatür, işte o karikatürdür.
Boyner Holding bir süredir son derece ilginç kitaplar yayımlıyor. Kişisel gelişime odaklanmış, her biri önemli isimlerin yazdığı kitaplar bunlar.
Son kitapları ise Selçuk Erdem’in karikatürlerinden oluşan ‘Unplugged’ isimli albüm. Cem Boyner’in de önsözde belirttiği gibi “absürdün ve diğerinin farkına varmamızı sağlayan” karikatürler bunlar: “Deha ürünü tüm şeyler gibi, sınırları aşıyorlar ve bizi de sınırları aşmamız için zorluyorlar.”
Size bugün bu kitaptan en çok beğendiğim ve bir bakıma Radikal’in çıkış günlerine damgasını vuran karikatürün de devamı niteliğinde olan karikatürlerden bir seçme sunuyorum.
İki nedenle: Bir karikatür kitabını, o kitaptaki karikatürlerden daha iyi ne anlatabilir? İkincisi biz insanları, koyunlardan ayıran en önemli şey esasen bağımsız düşünme yeteneğimiz değil midir?